מוזיקאי בקהילה

מוזיקאי בקהילה – מסלול חד חוגי

כללי

מוזיקאי בקהילה הוא מסלול ייחודי בארץ לתואר ראשון בהיקף חד חוגי. מוזיקאי קהילתי הוא מוזיקאי עם אג'נדה חברתית שבוער לו להשתמש בידע ובמיומנות המוזיקלית שלו כדי לחולל שינוי חברתי.

מסלול זה משלב לימודי ליבה במוזיקה (הרמוניה, פיתוח שמיעה, תולדות המוזיקה המערבית), עם קורסים מתחום העבודה הסוציאלית (התערבויות בקהילה) ועם קורסים מעשיים במוזיקה המכוונים את הסטודנט כיצד להשתמש במוזיקה בסביבות קהילתיות שונות (ניצוח מקהלות, הדרכת הרכבים מוזיקליים, פרויקטים מוזיקליים-קהילתיים ועוד הרבה!). מסלול זה משלב תיאוריה עם הרבה עשייה מוזיקלית ועם הרבה עשייה חברתית בשדה ואותו מלמדים טובי המרצים בארץ.

 

קצת על מוזיקה בקהילה

כוחה של המוזיקה לעצב קהילה, לחזקה בזמן משבר, להגדירה כמיוחדת ונפרדת – הוא רב. הדבר בא לידי ביטוי כשקהילות משתמשות במוזיקה באופן ספונטאני (למשל, שירה בציבור פועלת באופן ספונטאני לחיזוק הזהות הישראלית, השתתפות נוער בהרכב רוק פועלת באופן ספונטאני לחיזוק תחושת השייכות שלהם לקבוצה ולערכים מסוימים). לעיתים נדרש סוכן, שיכיר בכוחה של המוזיקה לגיבוש הקהילה ושיידע לכוון את הקהילה להשתמש בה לטובת שיפור מצבה. זהו תחום שמתפתח מאוד בעולם ואנו גאים להיות הראשונים המציעים אותו כאן בארץ.

 

נקודות חשובות

  • היקף התואר: "מוזיקאי בקהילה" מקנה תואר ראשון בהיקף מורחב. המשמעות היא שאין צורך ללמוד תחום אחר באוניברסיטה – הכול מרוכז במסגרת המחלקה למוזיקה. בתעודת ה-B.A.  כתוב "תואר ראשון במוזיקה".
  • עבודה: מטרת הלימודים בתואר היא שלבוגרי המסלול יהיו הכלים והקשרים כדי למצוא מקורות פרנסה כבר עם סיום הלימודים. לכן, במהלך התואר ישנו דגש רב על בניית פרויקטים ועל יצירת הקשרים עם השטח, ואף יש קורס "ניהול פרויקטים מוזיקליים".
  • הקשר לתרפיה במוזיקה: בוגרי "מוזיקאי בקהילה" יהיו בשלים יותר וכן יהיו בעלי פוטנציאל גבוה מאחרים להתקבל לתוכנית לתרפיה במוזיקה (תואר שני). עם זאת, יידרשו קורסי השלמה בפסיכולוגיה וכן יהיה צורך לעבור ראיון קבלה.

 

דרישות קבלה למסלול

את תנאי הקבלה ניתן לראות בעמוד "מידע למתעניין"

 

דף מסלול מוזיקאי בקהילה לשנה"ל תשע"ד - יעודכן בקרוב