מוזיקאי בקהילה

מוזיקאי בקהילה

כללי

מוזיקאי בקהילה היא מגמת לימודים חדשה שנפתחה לאחרונה במחלקה למוזיקה והיא ייחודית בארץ. מגמה זו נועדה למוזיקאים שיש להם אג'נדה חברתית ושבוער להם להשתמש בידע ובמיומנות המוזיקלית שלהם כדי לתרום לקהילה ולחולל שינוי חברתי. במגמה זו לומדים איך להשתמש בכוחה של המוזיקה בכדי לחבר בין אנשים ובכדי לפתח את החוסן שלהם כקבוצה. למשל, לומדים כיצד להוביל מעגל מתופפים, כיצד לנצח על מקהלה ובמיוחד כיצד לפתח ולנהל פרויקטים מוזיקליים-קהילתיים.

מגמת "מוזיקאי בקהילה" מהווה מקפצה מושלמת ללימודי התואר השני בתרפיה במוזיקה כיוון שהיא מקנה ניסיון בעבודת שטח מוזיקלית עם אנשים וגם מכיוון שכלולים בלימודים כל קורסי ההשלמה בפסיכולוגיה הדרושים לקראת הקבלה לתואר השני בתרפיה במוזיקה.

 

קצת על מוזיקה בקהילה

כוחה של המוזיקה לעצב קהילה, לחזקה בזמן משבר, להגדירה כמיוחדת ונפרדת – הוא רב. הדבר בא לידי ביטוי כשקהילות משתמשות במוזיקה באופן ספונטאני (למשל, שירה בציבור פועלת באופן ספונטאני לחיזוק הזהות הישראלית, השתתפות נוער בהרכב רוק פועלת באופן ספונטאני לחיזוק תחושת השייכות שלהם לקבוצה ולערכים מסוימים). לעיתים נדרש סוכן, שיכיר בכוחה של המוזיקה לגיבוש הקהילה ושיידע לכוון את הקהילה להשתמש בה לטובת שיפור מצבה.

במחלקה למוזיקה מתקיימים פרויקטים מוזיקליים-קהילתיים רבים, חלקם פורצי דרך בתחומם. למשל, פרויקט "כלים שלובים" המציע לימודי מוזיקה לאנשים עם מוגבלויות ותשוקה למוזיקה, פרויקט סיפורי חיים מוזיקליים עם גמלאים, הנצחה של ניגונים משפחתיים ועוד. זהו תחום שמתפתח מאוד בעולם ואנו גאים להיות הראשונים המציעים אותו כאן בארץ במסגרת לימודי תואר ראשון.

 

נקודות חשובות

  • היקף התואר: "מוזיקאי בקהילה" מקנה תואר ראשון במוזיקה בהיקף חד-חוגי. המשמעות היא שאין צורך ללמוד תחום אחר באוניברסיטה – הכול מרוכז במסגרת המחלקה למוזיקה. בתעודת ה-B.A.  כתוב "תואר ראשון במוזיקה במגמת מוזיקאי בקהילה".
  • עבודה: מטרת הלימודים בתואר היא שלבוגרי המסלול יהיו הכלים והקשרים כדי למצוא מקורות פרנסה כבר עם סיום הלימודים. לכן, במהלך התואר ישנו דגש רב על בניית פרויקטים ועל יצירת הקשרים עם השטח, ואף יש קורס "ניהול פרויקטים מוזיקליים".
  • הקשר לתרפיה במוזיקה: לימודי "מוזיקאי בקהילה" מהווים את המקפצה מושלמת ללימודי התואר השני בתרפיה במוזיקה משתי סיבות: (1) "הכל כלול" – הלימודים כוללים את 7 קורסי ההשלמה בפסיכולוגיה הנדרשים כתנאי סף ללימודי תואר שני בתרפיה במוזיקה; (2) הלימודים מקנים ניסיון עבודה בשטח תוך שימוש במוזיקה עם אוכלוסיות שונות, דבר המפתח מאוד את היכולות לקראת לימודי תרפיה במוזיקה.

"מוזיקאי בקהילה" – המקפצה המושלמת לתואר שני בתרפיה במוזיקה!

 

דרישות קבלה - זהות לדרישות הכלליות לקבלה לתואר ראשון במוזיקה

 

דף מסלול מוזיקאי בקהילה לשנה"ל תשפ"ה - יעודכן בקרוב

פלייר התכנית - פנייה בלשון נקבה

פלייר התכנית - פנייה בלשון זכר

מוזיקאי בקהילה