תואר ראשון במוזיקה: לימודי תואר במוזיקה (BA) בבר-אילן

תואר ראשון במוזיקה באוניברסיטת בר־אילן: שומעים, משמיעים ומשפיעים

המחלקה למוזיקה באוניברסיטת בר־אילן היא מהוותיקות בארץ ומתאפיינת בצליל יוצא דופן באקדמיה בארץ. המחלקה מעניקה תואר ראשון במוזיקה ותארים מתקדמים במגוון התמחויות: מוזיקולוגיה, אתנו־מוזיקולוגיה, מוזיקה פופולרית, טכנולוגיות מוזיקליות, הוראת מוזיקה, תרפיה במוזיקה וקומפוזיציה.

לצד ההנאה שבלמידה עצמה, המחלקה שלנו מכשירה מטפלים בתוכנית לימודי תרפיה במוזיקה וחלוצה בהרחבת השימוש הטיפול באמצעות מוזיקה – מן היחיד אל הקבוצה, הקהילה והחברה.

הצטרפות לקהילה שלנו ללימודי תואר במוזיקה תפתח לך נתיב למעורבות בחיי התרבות הישראלית ותאפשר לך להשתתף במגוון מיזמים מוזיקליים־קהילתיים שמובילה המחלקה, ובהם מיזם "כלים שלובים" בשיתוף "אקים ישראל", המאפשר לאנשים עם מוגבלות שכלית ללמוד מוזיקה ולחוות אותה, ולהשתמש בה כמנוע צמיחה לחיים.

לימודי תואר במוזיקה פותחים מנעד מקצועי רחב, ורציונל פרקטי זה מנחה אותנו בכל מסלולי הלימוד במחלקה. הבוגרים והבוגרות שלנו משתלבים בעולם האמנות המקצועי והמסחרי, הם זוכים להכרה בהישגיהם ונמצאים במרכז העשייה האמנותית בישראל.

פרטים על תנאי הקבלה ניתן למצוא בקישור זה

להרשמה ללימודי תואר ראשון במוזיקה ולמידע נוסף על אודות תואר במוזיקה במחלקה למוזיקה באוניברסיטת בר־אילן אנו מזמינים אותך ליצור עמנו קשר במייל (מומלץ!) music.dept@biu.ac.il בעמוד צור קשר או בטלפון: 03-5318405

תואר ראשון במוזיקה

מנעד רחב של קורסים מרכיבים את תוכנית הלימודים לתואר ראשון במוזיקה באוניברסיטת בר־אילן: תולדות המוזיקה המערבית; התאוריה של המוזיקה ואתנו־מוזיקולוגיה – חקר המוזיקה החוץ־מערבית והמערבית־מסורתית שנמסרת בעל־פה; ותמהיל מגוון ומעשיר של קורסי בחירה. נוסף על כך, הסטודנטים והסטודנטיות משתתפים בקורסי ביצוע, במקהלה, בהרכבים קאמריים ובהרכבי פופ.

סגל ההוראה מורכב מחוקרים ומחוקרות, ממוזיקאים ומוזיקאיות פעילים ומובילים, מהם זוכי פרס ראש הממשלה, פרס אקו"ם ופרס החוקר הצעיר של האגודה האמריקנית לתאוריה של המוזיקה. סגל ההוראה מעניק ליווי, תמיכה והדרכה מקצועית מיטבית לסטודנטים ולסטודנטיות ומעודד דו־שיח אישי ורב־שיח פתוח ומפרה, סקרנות, יצירתיות, מקוריות ומצוינות בביטוי האמנותי.

לרשות הסטודנטים והסטודנטיות במחלקה עומדים:

 • ספרייה למוזיקה ובה ספרי מחקר, כתבי־עת, תווים ומאגרי מידע דיגיטליים
 • אולפן הקלטות המשלב שלושה חללי עבודה ומתאים במיוחד להקלטת מוזיקה קלאסית ואתנית
 • מעבדות מחקר מצוידות במכשור ממוחשב עדכני
 • חדרי חזרות ואימון
 • חלל טיפולי לתרפיה

אנו מציעים כמה תוכניות לתואר ראשון במוזיקה ומגוון מסלולים:

 1. תואר ראשון במוזיקה חד־חוגי: מסלול מוזיקה; מסלול טכנולוגיות מוזיקליות, מסלול מוזיקה ותעודת הוראה, מסלול מוזיקאי בקהלה
 2. תואר ראשון במוזיקה דו־חוגי: שילובים לא מובנים ומסלול מובנה
 3. תואר ראשון כפול במוזיקה ובהנדסה

להלן פירוט על התוכניות השונות לתואר ראשון במוזיקה ועל המסלולים האפשריים:

 1. תואר ראשון במוזיקה חד־חוגי

א. תואר ראשון במוזיקה: מסלול "מוזיקה נטו"

תואר ראשון חד־חוגי במסלול מוזיקה נלמד בהיקף ראשי (27 נ"ז) או מורחב (46 נ"ז) על פי בחירה והתאמה אישית. הלימודים מתמקדים בפיתוח מיומנויות מוזיקליות, בניתוח ובחקר המוזיקה ומקנים לסטודנטים ולסטודנטיות מגוון יכולות וכישורים תאורטיים וביצועיים. כלי אוריינות מוזיקלית אלו ישמשו אותך לביצוע מוזיקה באופן משכיל ומעמיק, לניהול שיג ושיח בתחום המוזיקה ולחשיבה ביקורתית.

צוות המסלול: ד"ר אבי בר-איתן, ראש המסלול; פרופ' איתן אגמון; ד"ר עטרה איזקסון; וד"ר רחל קולינדר

ב. תואר ראשון במוזיקה: מסלול טכנולוגיות מוזיקליות

מטרתו הפדגוגית של המסלול לטכנולוגיות מוזיקליות היא לאפשר לסטודנטים ולסטודנטיות שלהם אוריינטציה מוזיקלית־טכנולוגית להתפתח וליישם את הטכנולוגיות העכשוויות ביצירה או במחקר מוזיקליים. הלימודים מתקיימים במעבדת מחשבים ובאולפן ההקלטות של המחלקה.

צוות המסלול: פרופ' שי כהן, ראש המסלול; פרופ' גדעון לבינסון; ופרופ' בטי אוליברו

פרטים נוספים בקישור: תואר במוזיקה במסלול טכנולוגיות מוזיקליות

ג. תואר ראשון במוזיקה: מסלול מוזיקה בשילוב תעודת הוראה

מסלול תעודת הוראה הוא מסלול היברידי המשלב את תחום מוזיקה (ה"מה") עם פדגוגיה ודידקטיקה (ה"איך"). זהו מסלול דו־שנתי, הנלמד לצד לימודי תואר ראשון במחלקה למוזיקה (בהיקף ראשי או מורחב) ובחוג להכשרת מורים, בסיומו, לצד תואר ראשון, מקבלים בוגרי ובוגרות המסלול תעודת הוראה במוזיקה המאפשרת להם ללמד בבתי הספר היסודיים והתיכוניים.

צוות המסלול: ד"ר עטרה איזקסון, ראש המסלול; אילנה בן עזרא, ד"ר רז יצחקי, גב' אווה בן צבי, ד"ר אבי בר איתן, ד"ר מוחמד כלף, גב' נעמי טפלו, ד"ר מיכל חפר, גב' דורט פלורנטין

פרטים נוספים בקישור: תואר במוזיקה במסלול תעודת הוראה

ד. תואר ראשון במוזיקה: מסלול מוזיקאי בקהילה

מוזיקאי בקהילה הוא מסלול ייחודי בארץ לתואר ראשון במוזיקה. מסלול זה משלב לימודי ליבה במוזיקה (הרמוניה, פיתוח שמיעה, תולדות המוזיקה המערבית) עם קורסים מתחום העבודה הסוציאלית (התערבויות בקהילה) ועם קורסים מעשיים במוזיקה המכשירים את הסטודנטים והסטודנטיות בשימוש במוזיקה בסביבות קהילתיות שונות: ניצוח מקהלות, הדרכת הרכבים מוזיקליים ומגוון מיזמים מוזיקליים־קהילתיים. בוגרי המסלול יכולים להמשיך ללימודי תרפיה לתואר שני ללא השלמות (בתנאי עמידה בתנאי הקבלה)

ראש החוג: פרופ' אבי גלבוע. 

פרטים נוספים בקישור: תואר במוזיקה מסלול מוזיקאי בקהילה

 

 1. תואר ראשון במוזיקה דו־חוגי: שילובים לא מובנים ומסלול מובנה

א. תואר ראשון במוזיקה: מסלול דו־חוגי לא מובנה

מאפשר לשלב לימודי מוזיקה וכל תחום אחר המעניין אותך, פסיכולוגיה, סוציולוגיה, מדעי המחשב ועוד.

ב. תואר ראשון במוזיקה: מסלול מובנה ללימודי תואר במוזיקה ולימודים בחוג הרב־תחומי במדעי הרוח

שילוב בין לימודים במחלקה למוזיקה ללימודים בחוג הרב־תחומי במדעי הרוח מתאים לסטודנטיות ולסטודנטים המעוניינים לחבר בין תרבות המזרח (מגמת לימודי אסיה) לתרבות המערב  או לרוצים להעמיק בשילוב שבין יצירה מוזיקלית ואתנו־מוזיקה ובין המסורות ומקורות ההשראה שלה במחשבה ההומניסטית במערב (מגמת תרבות).

מגמת לימודי אסיה היא השלמה טבעית ללימודי מוזיקה, המתמקדים ביצירה המערבית. החשיפה ההולכת וגוברת של המערב להשפעות תרבויות ובהן השפעות מוזיקליות ממזרח אסיה מחייבת השלמת השכלה בתחום, על כל היבטיה: מספרות, קולנוע, ותאטרון ועד חברה ופוליטיקה.

שילוב מוזיקה ומגמת תרבות הוא מסלול אידיאלי בעבור סטודנטים וסטודנטיות החפצים בתמונה המלאה ובהיכרות עם מקורות ההשראה ומקורות הספרות, הפילוסופיה וההיסטוריה מכל רחבי העולם, מזרח ומערב, שגיבשו בעבר, ועדיין מעצבים, את המוזיקה שאותה אנחנו שומעים היום.

 1. תואר ראשון כפול במוזיקה ובהנדסת חשמל

מסלול ייחודי בארץ המקנה תואר ראשון במוזיקה ותואר ראשון בהנדסת חשמל.

משתמשים בספוטיפיי? שאזאם? שמעתם שיר עם אזניות האטומות לקול שלכם? את כל הפיתוחים האלה, ורבים אחרים, יצרו מומחים בתחום ההנדסה שיש להם גם ידע במוזיקה. או שאולי, בעצם, פיתחו אותם מומחים במוזיקה שיש להם גם ידע בהנדסה? חבל להתלבט – ובואו ללמוד את מוזיקה והנדסה במסלול המשולב הייחודי והאיכותי שלנו.

תוכנית הלימודים בקישור: לימודי מוזיקה ולימודי הנדסת חשמל

המשלימים תואר ראשון במוזיקה מוזמנים להמשיך במחלקה שלנו ללימודי תואר שני במוזיקה (במסלולים עם תזה או ללא תזה) וכן לכתוב דוקטורט במוזיקה.

אני מאחל לך הצלחה בכל מסלול ללימודי תואר ראשון במוזיקה העונה על הציפיות שלך ועל התוכניות שלך לעתיד ומזמין אותך לפנות בכל שאלה לד"ר אבי בר-איתן, הרכז האקדמי של התואר הראשון במוזיקה:

avi.bar-eitan@biu.ac.il

להרשמה ללימודי תואר ראשון במוזיקה ולמידע נוסף על אודות תואר במוזיקה במחלקה למוזיקה באוניברסיטת בר־אילן אנו מזמינים אותך ליצור עמנו קשר במייל (מומלץ!) music.dept@biu.ac.il בעמוד צור קשר או בטלפון: 03-5318405